Kategorie
Aktualności

Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne?

Zdrowie psychiczne, wbrew temu jaką ma nazwę, nie oznacza tego, czy pacjent jest chory psychicznie, czy nie. Według WHO, Światowej Organizacji Zdrowie, zdrowiem psychicznym nazywamy zbiór cech takich jak dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka.

Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne – jak to zrobić skutecznie?

Wysoki pęd życia zawodowego, a także wysokie wymagania rodziny i otoczenia, mogą sprawić, że zdrowie psychiczne będzie zachwiane. Sami od siebie zaczniemy wymagać więcej widząc ile wymaga się od nas, często nie jesteśmy tego świadomi, że są to cele ponad nasze siły.

Dlatego aby zadbać o to zdrowi należy wsłuchać się w swój organizm i zadbać o siebie.

Oto 5 prostych sposobów na poprawę zdrowia spychicznego

Regularne ćwiczenia

Aktywność fizyczna poprawia ogólne zdrowie organizmu i potrafi tchnąć nowe życie w człowieka. Regularność ćwiczeń potrafi także zająć czymś głowę, a to w porównaniu z niewątpliwie wielkimi korzyściami dla organizmu, sprawiają, że lekarze nie znają lepszej recepty na zdrowie.

Można spacerować, ćwiczyć fitness, nie trzeba od razu biegać, czy spędzać długich godzin na siłowni. Na początek 20 minut ćwiczeń, codziennie.

Zdrowe nawyki żywieniowe

Organizm potrzebuje budulca. Potrzebuje witamin i kalorii, aby móc sprostać codziennym wyzwaniom. Jedząc tylko przetworzone produkty i słodycze, organizm nie będzie miał z czego wytworzyć energię, a w efekcie czego zamiast czuć się lepiej, człowiek będzie czuł się bardziej otępiały i senny.

Zdrowe odżywianie to dieta dostosowana do potrzeb. Odpowiednia ilość kalorii do trybu życia, ilość witamin i minerałów. Trzymanie się diety to restrykcje żywieniowe, ale także sposoby na znalezienie niesamowitych przepisów, które smakują świetnie, a na które byśmy sami nie wpadli.

Sen, regeneracja

Powszechnie uważa się, że organizm potrzebuje 8 godzin snu. Zbyt duża ilość snu oraz zbyt mała prowadzi do zaburzeń psychicznych i fizycznych. Jeżeli śpisz po 9-10 godzin i nadal czujesz się senny, sprawdź poprzednie 2 punkty – zdrowe odżywianie i codzienna aktywność. Być może masz za mało witamin w organizmie, a brak ruchu sprawia, że paradoksalnie mięśnie i stawy zaczynają boleć mocniej. Przez to mobilizacja do ćwiczeń jest mniejsza.

Dlaczego ćwiczenia pozwolą Tobie zapomnieć o bólu?

Ponieważ codzienne ćwiczenia to zestaw ruchowy, który wykonujesz, a który rozciąga mięśnie, stawy. Wzmacnia także te mięśnie i przez to pojawia się mniej bólów stawów i kręgosłupa.

Unikaj substancji szkodliwych, odżywek

Papierosy, alkohol, a nawet herbata. W zbyt dużych, częstych i regularnych odstępach spożywany sprawia, że organizm się przyzwyczaja do tych substancji i sprawiają, że bez nich możemy odczuwać efekt odstawienia i czuś się gorzej.

Spotykaj się z ludźmi!

Tak jak zakup nowej rzeczy, czegoś dla nas ważnego, to zastrzyk dopaminy, hormonu szczęścia, tak relacje z ludźmi uruchamiają w naszych organizmach wytwarzanie innego hormonu. Relacje społeczne są ważne i ich zaniechanie pogłębia choroby psychiczne i złe samopoczucie.